Výroba prvního dílenského stolu v POLAK CZ

Výroba prvního dílenského stolu v POLAK CZ

Jak vlastně vznikl nápad vyrábět dílenský nábytek? Co nebo kdo za tím vším stál a jak to ve výrobě vypadá dnes?

Psal se rok 1993.
Firma měla už 4 zaměstnance, 1 kg plechu stálo 9 Kč, hodinová mzda byla 22 Kč.

Těmito slovy ukončuje pan Polák první část seriálu nazvaného „Stalo se, aneb nic nespadlo samo z nebe“ v našem firemním časopise Na plech. V něm nechává své zaměstnance nahlédnout za oponu toho, jak to tehdy bylo. Mluví o historii a o tom, jak výroba prvního dílenského stolu nastartovala v jeho životě zcela nový pracovní směr. 

Dnes už ve firmě POLAK CZ pracuje takřka X zaměstnanců a výrobní prostory nemají se svými začátky nic společného. Na první pohled je vidět obrovský kus práce, který se tu odvedl. Přece jenom vyrábíme dílenský nábytek už více než 30 let. 

Výroba dílenského stolu

Výroba dílenského stolu – jak to celé začalo

  • 1991

    Založil živnost, na kolenou vyráběl mačety a jiné kovové drobnosti, většinou podle svých slov – bez valného obchodního a finančního úspěchu.
    Při náhodné návštěvě Střediska opravárenství a rozvoje zemědělských strojů ho zaujalo malé odsávací zařízení prachu. Ještě ten den prý navštívil výrobce - pana Urbana z Libchav - a doslova ho přemlouval, aby mu prodal licenci na výrobu odsávacího stroje. Vysmál se mu, výroba byla jeho obživa, tak proč se o ni dělit, že ano?

    Pan Polák byl ale nedobytný… nakonec od něj přece jen dostal nabídku – chtěl, aby pro něj vyráběl drobné plechové součásti a komponenty vzduchotechniky. Neměl sice žádné potřebné vybavení, ale pustil se do toho. A časem se mu začalo dařit. Využil dědečkovu dílnu v Opatově, kde postavil první vlastní dílnu a zdokonaloval se s každým dalším vyrobeným kusem. Složité začátky se starým strojním vybavením si pamatuje dodnes. I to, jak několikrát denně převážel výrobky do lakovny 50 km daleko.

  • 1993

    Rozříšil výrobní prostory a nadále vyráběl (s pár zaměstnanci)  komponenty pro firmu Urban (plechové podvozky odsávacích zařízení, vzduchotechnické rozbočky, uzávěry). Postupně vybavoval dílnu a chtěl do výroby pořídit na výrobu vzduchotechnického zařízení pracovní stoly – ponky. Ale sehnat v Čechách dílenský nábytek (kromě svařenců stolů z ocelových úhelníků s nánosem stékající barvy a dřevěnými zásuvkami) se mu nepovedlo.

    Tehdy nakreslil svůj první pracovní stůl. Po čase se zrodil i funkční vzorek. Odpovídal pochopitelně tehdejším konstrukčním schopnostem jeho samotného a technologiím, které byly pro tento obor z dnešního hlediska naprosto nevhodné.

    S chlapama a s jedním stolem Variant (jeho tehdejší název) a dvoubarevným jednostránkovým letákem směle vyrazili na výstaviště do Brna na veletrh SIMET. A stoly měly úspěch!

  • 1994/1995

    V tomto roce se zrodila divize dílenského nábytku. Začali jsme tvořit trh s dílenským nábytkem v Čechách.

Výroba dílenského stolu POLAK CZ

Kde probíhá výroba dílenského stolu dnes?

Zajímá vás, jak dílenský nábytek vzniká krok po kroku?
Nahlédněte přímo do výroby. 

Vyrobíme stůl jen pro vás – na  míru

Veškerý sortiment dílenského nábytku, nejen dílenské stoly, najdete v našem online katalogu. Najdete v něm kompletní hotové sestavy, které vám vyrobíme s dodáním do 4-5 týdnů.

Chcete jiné rozložení zásuvek? Atypickou výšku stolu? Nebo barevnou kombinaci přizpůsobenou vašim oblíbeným či firemním barvám? Vyrobíme vám dílenský stůl na míru. Díky konfigurátoru nábytku si můžete vlastní dílenský stůl poskládat tak, jak vám nejlépe vyhovuje. 

Konfigurátor dílenského nábytku

Naše stoly jsou vyrobené z prvotřídních materiálů, budou vám v dílně sloužit dlouhé roky, tak si s jeho výběrem dejte záležet. 

Podobné články o nábytku

Přejít do blogu
Šatní skříně pro hasiče – správné uspořádání vybavení zvyšuje rychlost zásahu
  • Datum přidání 17. 10. 2024

Šatní skříně pro hasiče – správné uspořádání vybavení zvyšuje rychlost zásahu

Dokážete si představit, že zazní siréna a hasič místo rychlé akce složitě hledá a doluje výbavu ze skříně? Rozhodně ne, tady jde o vteřiny. Skříně pro hasiče musí být maximálně přehledné a logicky uspořádané. Ve chvíli, kdy je šatna plná, nesmí vznikat zbytečný chaos. Chce to jednoduchost a řád – to vždy funguje.

Přečíst článek
Předchozí Následující